Moxovanie
Názov moxa pochádza z japonského mo-kušu – spálená bylina. Moxovanie je veľmi príjemná, bezbolestná metóda, pri ktorej používame zapálenú moxu, vzhľadom pripomínajúcu cigaru a ňou nahrievame akupunktúrne body.
Moxovanie patrí medzi liečebné metódy tradičnej čínskej medicíny, pri ktorej využívame teplo, ktoré sa tvorí pomalým horením zmesi bylín. K moxovaniu používame Moxy. Tie po zapálení pôsobia jednak svojím teplom, a jednak svojou liečivou energiou zo spaľovaných bylín na akupunktúrne body a príslušné orgány. Dochádza k prehriatiu a uvoľneniu jednotlivých častí tela, ale hlavne energia z bylín vstupuje do akupunktúrnych dráh, vyrovnáva ich, aktivizuje akupunktúrne body, doplňuje energiu, podporuje krvný obeh a vylučuje z tela chlad a bolesť.
Pri prehrievaní sa rovnomerným, pomalým horením vlákien paliny vyrába teplo, ktoré preniká do svalov a ohrieva dráhy a dráhové obehy. Podporuje tiež cirkuláciu energie čchi v organizme, odstraňuje chlad, vlhkosť a vyháňa vonkajšiu patogénnu energiu.
Prívodom tepla sa zrýchľuje obeh čchi, krvný obeh, odstraňuje sa stagnácia krvi a doplňuje sa spotrebované čchi. Prehrievaním sa posilňuje obranná funkcia jangovej energie a človek tak nepodľahne ľahko vonkajším vplyvom a neochorie.
Účinky moxovania
- pomáha pri bolestiach krížov a ochorení kĺbov
- zvyšuje imunitu a zabraňuje vzniku vírusových ochorení
- rieši časté, alebo aj chronické problémy prínosových dutín
- napomáha pri bolestiach hlavy až migrénach
- je vhodné pri problémoch s prieduškami a pľúcami vzniknutých
- následkom chladu
- výrazne posilňuje obličky a močový mechúr
- vynikajúco ovplyvňuje trávenie
- odstraňuje únavový syndróm
- využíva sa na odstraňovanie problémov s chrbticou vo forme
- minimoxy, ktorá sa používa na mikrosystém ruky alebo nohy
- urýchľuje rekonvalescenciu
- spomaľuje proces starnutia